Diskus Hernija – Šta je i kako se leči?

IMGL1757

Šta je diskus hernija?

Diskus hernija je bolno stanje koje se javlja kada unutrašnji gel poput supstance koja se nalazi između diskova kičme, poznat kao disk, ispada i pritisne okolne nerve. To može uzrokovati ozbiljne simptome poput bola, utrnulosti i slabosti u nogama ili rukama. Diskus hernija se obično javlja u lumbalnom delu kičme, odnosno u donjem delu leđa, ali se može pojaviti i u vratnom ili torakalnom delu kičme.

Diskus hernija – uzroci ?

Uzroci diskus hernije su različiti, ali najčešće se javlja kao posledica starenja, naglog povećanja telesne mase, dugotrajnog sedenja, dizanja teških tereta, sportskih aktivnosti i drugih faktora koji utiču na pritisak na diskove kičme. Diskus hernija je čest problem i može se javiti kod bilo koga, bez obzira na starost ili pol. Međutim, neke grupe ljudi, poput starijih osoba ili onih koji rade poslove koji zahtevaju fizički napor, imaju veći rizik od razvoja diskus hernije.

Ako imate simptome diskus hernije, poput bola u donjem delu leđa ili utrnulosti u nogama, važno je da potražite medicinsku pomoć od strane lekara. Postoje različiti tretmani koji mogu ublažiti simptome diskus hernije i poboljšati vaše stanje. U nekim slučajevima, hirurško lečenje može biti potrebno.

Diskus hernija
Diskus Hernija - Šta je i kako se leči? 9

Ukratko, diskus hernija je ozbiljno stanje koje može uzrokovati ozbiljne simptome. Međutim, pravovremeno lečenje može vam pomoći da ublažite simptome i poboljšate svoje zdravlje. Ako imate simptome diskus hernije, obratite se svom lekaru radi pregleda i tretmana.

Diskus hernija – simptomi

Najčešći simptomi diskus hernije su:

Diskus hernija može uzrokovati različite simptome, u zavisnosti od toga gde se hernija nalazi u kičmi i koliko je ozbiljna. Evo nekih od uobičajenih simptoma diskus hernije:

Bol u donjem delu leđa – Diskus hernija u lumbalnom delu kičme obično uzrokuje bol u donjem delu leđa. Bol može biti oštar, probadajući ili tup, a može se pojaviti i na jednoj ili obe strane leđa.

Utrnulost i trnjenje – Diskus hernija može uzrokovati utrnulost i trnjenje u nogama ili rukama. Ovo se obično javlja kada hernija pritisne nerve koji prolaze kroz kičmu i distribuiraju se u noge ili ruke.

Slabost – Diskus hernija može dovesti do slabosti u nogama ili rukama. To se obično javlja kada hernija pritisne nerve koji upravljaju mišićima u nogama ili rukama.

Otežano kretanje – Diskus hernija može otežati kretanje, posebno u donjem delu leđa. Ovo se obično javlja kada bol postaje nepodnošljiva i sprečava normalno kretanje.

Problemi sa mokrenjem ili crevima – Diskus hernija u lumbalnom delu kičme može pritisnuti nerve koji kontrolišu mokrenje i crevnu funkciju. Ovo može dovesti do problema sa mokrenjem ili crevnim pokretima.

Ako imate neke od ovih simptoma, to ne znači nužno da imate diskus herniju. Međutim, ako imate dugotrajnu bol u leđima ili bilo koji od ovih simptoma, obratite se svom lekaru. Važno je pravovremeno dijagnostikovati i lečiti diskus herniju kako bi se izbegle moguće komplikacije i poboljšalo vaše zdravlje.

Dijagnostikovanje diskus hernije

Kada imate simptome diskus hernije, važno je da potražite medicinsku pomoć kako bi se postavila dijagnoza i pravilno lečila. Evo nekoliko uobičajenih metoda za dijagnostikovanje diskus hernije:

Fizički pregled – Vaš lekar će izvršiti fizički pregled kako bi proverio vašu kičmu i tražio znakove diskus hernije, poput osetljivosti na dodir, slabosti mišića ili ograničenog kretanja.

Diskus hernija
Diskus Hernija - Šta je i kako se leči? 10

Magnetna rezonanca (MR) – MR je jedan od najčešćih testova za dijagnostikovanje diskus hernije. Ovaj test koristi snažne magnete i radio talase kako bi se stvorile slike unutrašnjosti tela, uključujući kičmu i diskove. MR će pokazati da li postoji hernija, njenu veličinu i lokaciju.

Kompjuterizovana tomografija (CT) – CT skeniranje koristi rendgenske zrake za stvaranje slika kičme i diskova. Ovo može biti korisno za otkrivanje diskus hernije, posebno ako postoji sumnja na druge probleme u kičmi.

Elektromioneurografija (EMNG) – EMNG se koristi za merenje električne aktivnosti mišića i nerva koji prolaze kroz kičmu. Ovo može pomoći u otkrivanju oštećenja nerava koje može biti uzrokovano diskus hernijom.

Diskografija – Diskografija je test koji se koristi za procenu stanja diskova u kičmi. Ovo može biti korisno za otkrivanje hernije i procenu njenog stepena ozbiljnosti.

Vaš lekar će odrediti koja dijagnostička metoda je najbolja za vas, na osnovu vaših simptoma i drugih faktora. Pravilna dijagnoza diskus hernije je ključna za određivanje odgovarajućeg tretmana i sprečavanje daljeg oštećenja kičme.

Diskus hernija – lečenje

Lečenje diskus hernije zavisi od težine simptoma, veličine hernije i drugih faktora. U većini slučajeva, lečenje diskus hernije počinje sa ne-hirurškim tretmanima.

Odmaranje – Važno je da se odmorite i izbegavate aktivnosti koje pogoršavaju simptome. U nekim slučajevima, samo nekoliko dana mirovanja može smanjiti bol.

Lekovi – Lekovi protiv bolova i upale, poput nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL) i analgetika, mogu pomoći u ublažavanju bolova.

Fizikalna terapija – Fizikalna terapija može pomoći u jačanju mišića oko kičme i poboljšanju fleksibilnosti kičme. Ovo može smanjiti pritisak na disk i pomoći u ublažavanju simptoma.

Injekcije – Injekcije kortikosteroida mogu pomoći u ublažavanju bola i upale. Ove injekcije se daju direktno u područje oko hernije.

Vežbe – Poslednje na listi, ali prve na listi mojih preporuka su vežbe koje radimo kod mene u sali ili kod kuće putem online edukacije sa praktičnim primerima video lekcija, koje će vam pomoći da smanjite ili potpuno uklonite bolove, te vam vratiti osmeh na lice i svakodnevne aktivnosti ponovo učiniti ugodnima.

Diskus hernija
Diskus Hernija - Šta je i kako se leči? 11

Da li je lečenje diskus hernije u današnje vreme moguće bez operacije?

Možemo slobodno reći da danas nema osobe koja se makar jednom nije požalila na oštar bol u lumbalnom delu leđa. To ne mora da bude alarm za nešto jako opasno, ali u većini sučajeva statistika je pokazala da se radilo o nekom ozbiljnijem problemu. Budući da sam i ja bio jedan od vas, znam tačno kako se osećate i šta su neizdrživi, konstantni bolovi u donjem delu leđa, te kada taj bol šeta niz nogu (od zadnjice do stopala i nazad).

Diskus hernia
Diskus Hernija - Šta je i kako se leči? 12

A sada i da odgovorim na pitanje iz naslova: “da li je moguće izlečiti diskus herniju bez operacije?”

Iz iskustva rada sa brojnim polaznicima i pacijentima sa kojima sam radio, odgovorno tvrdim da je moguće! I stojim iza svojih reči… Pravilnim pristupom, dobrom dijagnozom doktora neurohirurga, redovnim vežbanjem i upornošću, može da se dođe do jako odličnih rezultata i u nekim slučajevima da se oslobodimo bola. A da pritom izbegnemo hirurge… 

Tražeći razna rešenja počevši od masaža, kiropraktike, akupunkture, hidžame, raznih treninga, ni ne osetimo koliko smo vremena izgubili. A u takvim situacijama vreme zlata vredi! Jer što više tražimo rešenja, disk jače pritiska nerve i bol postaje sve jača i jača… I tako iz akutne faze prelazimo u hroničnu. Iz koje treba mnogo više vremena da se osoba vrati u početno bezbolno stanje, sa osmehom na licu!

Prevencija diskus hernije

Iako diskus hernija nije uvek moguća za sprečavanje, postoje neke stvari koje možete učiniti kako biste smanjili rizik od njenog nastanka.

Održavajte pravilno držanje tela – Loše držanje tela može dodatno opteretiti kičmu i uzrokovati probleme. Pokušajte da održavate ravnotežu tela, izbegavajte savijanje i okretanje tela pri podizanju teških predmeta, a takođe pazite na položaj tela dok sedite i stojite.

Jačajte mišiće leđa – Redovno vežbanje za jačanje mišića leđa i stomaka može pomoći u smanjenju pritiska na diskove kičme i smanjenju rizika od diskus hernije.

Održavajte zdravu težinu – Prekomerna telesna težina može dodatno opteretiti kičmu i povećati rizik od razvoja diskus hernije. Održavanje zdrave telesne težine može pomoći u smanjenju ovog rizika.

Redovno se krećite – Redovna fizička aktivnost može poboljšati zdravlje kičme i smanjiti rizik od diskus hernije. Pokušajte da svakodnevno šetate, trčite ili se bavite nekom drugom aktivnošću koja vam prija.

Pazite na pravilno podizanje tereta – Kada podižete teške predmete, pazite da pravilno podignete teret. Savijte kolena i podignite predmet praveći snagu nogama, a ne leđima.

Sprovođenjem ovih mera, možete smanjiti rizik od diskus hernije i održati zdravu kičmu. U slučaju da osetite simptome diskus hernije, obratite se svom lekaru kako biste dobili pravovremenu dijagnozu i lečenje.

Diskus hernija
Diskus Hernija - Šta je i kako se leči? 13

Komplikacije diskus hernije

U većini slučajeva, diskus hernija se može uspešno lečiti konzervativnim metodama, kao što su vežbe protiv bola, fizikalna terapija, lekovi protiv bolova i steroidi. Međutim, u nekim slučajevima, komplikacije se mogu pojaviti i mogu zahtevati hirurško lečenje.

Gubitak funkcije mišića – Ako se diskus hernija ne leči na vreme, može doći do oštećenja nerva, što može uzrokovati gubitak funkcije mišića u nozi, stopalu ili drugom delu tela.

Problemi sa bešikom i crevima – Oštećenje nerva takođe može uticati na funkciju bešike i creva, što može uzrokovati poteškoće u mokrenju i pražnjenju creva.

Hronična bol – U nekim slučajevima, diskus hernija može izazvati hroničnu bol koja može uticati na kvalitet života pacijenta i zahtevati dugotrajno lečenje.

Paraliza – U ekstremno retkim slučajevima, diskus hernija može uzrokovati paralizu, što zahteva hitno hirurško lečenje.

Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, obratite se svom lekaru kako biste dobili pravovremenu dijagnozu i lečenje. U većini slučajeva, rano otkrivanje i lečenje diskus hernije može sprečiti komplikacije i poboljšati kvalitet života pacijenta.

Zaključak – Šta treba znati o diskus herniji

Da rezimiram, diskus hernija je ozbiljno medicinsko stanje koja može uzrokovati ozbiljne simptome i komplikacije. Međutim, sa pravovremenom dijagnozom i odgovarajućim lečenjem, većina pacijenata može se oporaviti i vratiti normalnom životu.

Postoji nekoliko mogućnosti za lečenje diskus hernije, uključujući vežbe, fizikalnu terapiju, lekove protiv bolova, steroidne injekcije i u ekstremnim slučajevima, hirurško lečenje. Međutim, prevencija je ključna u sprečavanju diskus hernije. Održavanje zdravog načina života, uzimanje pauza tokom dugotrajnih perioda sedenja i redovno vežbanje može smanjiti rizik od razvoja diskus hernije.

Diskus hernija
Diskus Hernija - Šta je i kako se leči? 14

Važno je naglasiti da su vežbe za otklanjanje boli od velike važnosti kako u prevenciji tako i u lečenju diskus hernije. Redovno vežbanje može pomoći u jačanju mišića i smanjenju pritiska na kičmu, što može smanjiti rizik od razvoja diskus hernije i ublažiti simptome kod pacijenata koji već pate od ove bolesti.

Ukratko, diskus hernija je ozbiljno stanje, ali sa pravovremenom dijagnozom, odgovarajućim lečenjem i prevencijom, pacijenti mogu kontrolisati simptome i poboljšati svoj kvalitet života. Redovno vežbanje i održavanje zdravog načina života su ključni u sprečavanju i lečenju diskus hernije, a vežbe za otklanjanje boli su od posebne važnosti za ublažavanje simptoma kod pacijenata koji imaju ove probleme.

Napisao: Dimitrije Stankov, Fitnes instruktor